اتاق تمیز کلین روم CLEAN ROOM

اتاق تمیز چیست ؟

در حالت کلی اتاق تمیز به محیطی اطلاق می شود که غلظت ذرات موجود در آن بسیار کم و کاملا در حد کنترل باشد.در اتاق های تمیز پارامترهایی نظیر : دما( دما تاثیر مستقیمی بر رشد آلاینده های میکروبی دارد از این رو باید کاملا تحت کنترل و در شزایط استاندار باشد.)، رطوبت ، فشار ، گرد و غبار، بخارات ، میکروب ها در حد بسیار پایین تر از شرایط غیر تمیز می باشد. به عنوان مثال در یک اتاق معمولی بیش از یک میلیون ذره در محیط حضور دارد که بسیار بیشتر از حداکثر مقدار ذره در استاندارد های اتاق تمیز می باشد.

کاربرد  اتاق تمیز چیست ؟

اتاق تمیز در صنایع مانند تولیدات نیمه رساناها مانند سیلیکون و همچنین در پزشکی ،داروسازی ، اتاق عمل و … کاربرد دارد.

استانداردهای اتاق تمیز :

استاندارد آمریکایی :

-تمییز-استاندارد-US-350x135 اتاق تمیز کلین روم CLEAN ROOM

استاندارد BS:-تمییز-استاندارد-US-350x135 اتاق تمیز کلین روم CLEAN ROOM

استاندارد ISO:

-تمییز-استاندارد-US-350x135 اتاق تمیز کلین روم CLEAN ROOM

تجهیزات مورد نیاز در اتاق تمیز:

برای کنترل ذرات موجود در محیط نیاز به سیستم های تهویه مناسب می باشد . غالبا در سیستم های تهویه از فیلتر های هپا HEPA و الپا OLPA  استفاده می شود. علاو بر این فیلترها به فیلتر های کیسه ای و آلومینیومی نیز نیاز می باشد.

جریان هوا در اتاق های تمیز باید به گونه ای باشد که قسمت هایی  که باید نسبت به سایر مناطق پاک باقی بمانند باید تحت یک فشار مثبت قرار بگیرند، به این معنی که جریان هوا باید از سمت قسمت های پاک به سمت سایر بخش ها باشد تا آلودگی ها در قسمت پاک به شدت کاهش یابد. تغذیه هوای تازه و فیلتر شده و ایجاد فشار مثبت توسط سیستم تهویه مطبوع انجام می گردد.

علاوه بر سیستم تهویه استفاده از دوش تمیز و پوشیده بودن کامل کارکنان (کلاه، عینک، دستکش و …) و همچنین استفاده از تجهیزاتی که حداقل ذرات و آلودگی را به محیط وارد می کنند نیز در اتاق هایی تمیز رده های بالا لازم می باشد.

 

بیشتر بخوانید :

هواساز هایژنیک 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *