اسکرابر – شستشوی هوا و تصفیه هوا

اسکرابر- غبارگیر صنعتی- شستشوی هوا از دود و ذرات آلاینده

امروزه با توسعه روز افزون صنعت کیفیت هوای صنعتی با ورود آلاینده ها و ذرات به صورت قابل ملاحظه ای آلوده و از استانداردهای سلامت محیطی فاصله می گیرد.

برای ایجاد شرایط استاندارد نیاز است که با توجه به شرایط محیطی از سیستم های تهویه صنعتی ، غبارگیر ها و سیستم های شستشوی هوا استفاده کرد . اسکرابر های یکی از سیستم های تهویه هوا در محیط های صنعتی می باشند. که با توجه به کارکرد آن ها در دو نوع تولید می شوند :

  • ونتوری اسکرابر
  • پکینگ اسکرابر( ستون جذب) 

 

اسکرابر ها وسایلی هستند که به روش تر غبارگیری می کنند.از انواع آنها می توان به اسکرابر مه پاش سانتریفیوژ و وزنی، اسکرابر اسپری کننده،شستشو دهنده آکنده و اسکرابر سینی دار و اسکرابر ونتوری اشاره کرد.

-غبارگیر-صنعتی-صباهواساز2-350x233 اسکرابر - شستشوی هوا و تصفیه هوا
اسکرابر -غبارگیر صنعتی- تهویه هوای صنعتی-اسکرابر هوا- اسکرابر دود- اسکرابر صنعت نفت

اسکرابر ها:

اسکرابر ها وسایلی هستند که به روش تر غبارگیری می کنند.از انواع آنها می توان به اسکرابر مه پاش سانتریفیوژ و وزنی، اسکرابر اسپری کننده،شستشو دهنده آکنده و اسکرابر سینی دار و اسکرابر ونتوری اشاره کرد.

این وسایل معایبی نیز دارند که باعث کاهش عملکردشان می شود. مشکل اصلی در تمام آنها دفع فاضلاب آنهاست و همچنین استفاده مجدد از پسماندها نیز مشکلاتی را در پیش دارد. در ضمن خورنده بودن و یخ زدن در هوای سرد و ایجاد رطوبت بالا در هوای خروجی از دیگر معایب این وسایل است.

-غبارگیر-صنعتی-صباهواساز2-350x233 اسکرابر - شستشوی هوا و تصفیه هوا

 

عوامل موثر در طراحی اسکرابر ها:

الف) محدودیت فضا

ب) بازده جمع آوری آلاینده

ج) افت فشار

د) قطر ذره

ه) فلوی گاز

و) نسبت مایع به گاز

 مزایای استفاده از اسکرابر ها

  • جداسازی ذرات و گازها به صورت توام از هوا.
  • مناسب بودن برای جداسازی ذرات و گاز های قابل احتراق.
  • مقرون به صرفه بودن از نظر اقتصادی.
  • خنک کردن جریان خروجی هوا.(در بعضی صنایع بر اثر احتراق و فرآیند های شیمیایی هوای خروجی دمای بسیار بالایی دارد و قبل از خروج باید خنک شود. این وسیله این کار را میتواند همزمان با پاکسازی هوا انجام دهد.)

اسکرابر ها را بر اساس میزان مصرف انرژی نیز میتوان طبقه بندی کرد.

اسکرابر با مصرف انرژی کم (۲٫۵ تا ۰٫۵):

در این وسایل قرات آب یا مایع تصفیه کننده توسط نازل های اسپری اتمیزه شده و از میان گاز مکش شده به سمت پایین پاشیده می شود. این اسکرابر ها داری افت فشار ۱-۲ inwg بوده و برای جداسازی ذرات ۱۰ میکرونی ۷۰% راندمان دارد. این وسایل قادرند مقادیر نسبتا زیادی از غلظت های گرد و غبار را بدون مسدود شدن جدا کنند

اسکرابر با انرژی کم تا متوسط (۶ تا ۲٫۵):

از این گروه از وسایل میتوان سیکلون های تر را نام برد. در سیکلون های تر از نیروی سانتریفیوژی همانند سیکلون ها برای چرخش ذرات استفاده می شود. ذرات به دیواره های تر پالایشگر برخورد کرده و آب وارد شده از بالا این ذرات را با خود می شوید. افت فشار در این وسایل ۲-۸ inwg است.

اسکرابر با انرژی متوسط تا زیاد (۱۵ تا ۶):

از این اکرابر ها می توان اسکرابر ها با بستر پر شده که دارای بستری از عناصر توپر مانند حلقه ها، Saddles و … نام برد. بستر پر شده فلوی آب را در سطح بستر می شکند و باعث می شود جریان هوا یا گاز ورودی حد اکثر تماس با مایع را داشته باشد و ذرات بر روی سطح عناصر پرشده ته نشین می شودند. این اسکرابر ها برای جمع آوری ذرات قابل تنفس راندمان خوبی دارند.

اسکرابر با جریان متقاطع، اسکرابر با جریان همسو و اسکرابر با جریان مخالف از انواع این اسکرابر ها هستند.

اسکرابر با انرژی بالا (بیشتر از ۱۵):

از این دسته وسایل می توان اسکرابر های ونتوری را نام برد. اسکرابر ونتوری شامل یک ورودی به شکل ونتوری و یک جدا کننده است. هوای دارای گرد و غبار از ونتوری وارد شده ، در گلوگاه با افزایش سرعت تا ۳۶۰۰۰-۱۲۰۰۰ ft/min و در اثر تربولانس شدید، برخورد با قطرات اتیمزه شده اسپری آب در قسمت واگرای ونتوری نیز ادامه پیدا می کند. توده های بزرگ که در ونتوری شکل گرفته است در مرحله بعد توسط یک جداکننده اینرسایی دفع می شود. این اسکرابر برای ذرات قابل تنفس راندمان بالایی دارد.

 

برای دریافت کاتالوگ و مشاوره رایگان جهت سیستم های تهویه صنعتی با شماره های ۰۲۱۶۶۴۲۶۸۸۰ و ۰۲۱۶۶۹۰۱۲۹۹ تماس حاصل نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *